Przejdź do treści

Ścieżki Mocy

Strona główna » Blog » Prawo najmniejszego oporu

Prawo najmniejszego oporu

    Poznaj prawo najmniejszego oporu, którym kieruje się cały świat natury i my, ludzie, choć zwykle nie zdajemy sobie z niego sprawy. Wpływa ono na nasze zachowania i skuteczność działań, więc warto nauczyć się świadomie z niego korzystać.

    Ludzie, którzy przyjeżdżają do mojego rodzinnego Bostonu, często pytają: „Jak ktoś mógł zaprojektować taki układ dróg?”. Miasto wygląda tak, jakby nie realizowano w nim żadnego planu zagospodarowania przestrzeni. Fakty są takie, że bostońskie drogi tworzono, rozbudowując ścieżki dla krów. A jak powstały te krowie ścieżki?

    Krowa poruszająca się po danym terenie chodziła najczęściej tam, gdzie było jej najłatwiej. Stawiała nogę za nogą, robiąc krok, który w danym momencie był najłatwiejszy, na przykład unikając skały lub wybierając najmniejsze wzniesienie. Innymi słowy, to właśnie struktura terenu determinowała jej zachowanie.

    Za każdym razem, gdy krowy przechodziły przez dany obszar, łatwiej było im podążać tą ścieżką, którą szły ostatnim razem, ponieważ stawała się ona coraz bardziej wyraźna. W ten sposób struktura gruntu zapoczątkowała stały wzorzec zachowania krów podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce. W rezultacie plan dróg Bostonu bazuje na mentalności siedemnastowiecznej krowy.

    Poruszanie się zgodnie z prawem najmniejszego oporu

    Gdy istnieje struktura, energia przepływa przez nią po drodze najmniejszego oporu. Innymi słowy, energia porusza się tam, gdzie jej najłatwiej.
    Dotyczy to nie tylko krów, ale całego świata natury. Woda w rzece płynie zgodnie z prawem najmniejszego oporu. Wiatr pędzący między wieżowcami Manhattanu wieje po linii najmniejszego oporu. Prąd elektryczny, czy to w prostych urządzeniach, takich jak żarówki, czy w skomplikowanych obwodach współczesnych komputerów, płynie ścieżkami najmniejszego oporu.

    Gdy przyglądamy się ruchowi pieszych na zdjęciach poklatkowych, widzimy schematy poruszania się ludzi po ruchliwej ulicy i unikania innych przechodniów. Czasami najłatwiej jest pieszemu iść prosto, innym razem skręcić w prawo lub w lewo, czasami iść szybciej, a niekiedy zwolnić lub chwilę zaczekać.

    Dotarłeś do miejsca, w którym teraz jesteś w życiu, poruszając się po ścieżce najmniejszego oporu.

    Płyniesz przez życie zgodnie z prawem najmniejszego oporu. Każdy tak robi – wszyscy ludzie i cała przyroda. Ważne, by to wiedzieć. Możesz starać się zmienić kierunek własnego „nurtu” w pewnych obszarach: nawyki żywieniowe, podejście do pracy, sposób traktowania innych i samego siebie, nastawienie do życia. I może nawet uda ci się wprowadzić zmiany na jakiś czas. Ale w końcu zwykle zauważasz, że wracasz do starego zachowania i postaw. Dzieje się tak, ponieważ twoje życie jest zdeterminowane, o ile podążasz za prawem natury, którym jest prawo najmniejszego oporu.

    Struktura a prawo najmniejszego oporu

    Podstawowa struktura twojego życia określa ścieżkę najmniejszego oporu. Tak jak struktura gruntu wokół Bostonu wyznacza drogę najmniejszego oporu dla krów i jak koryto rzeki wyznacza szlak przepływającej przez nie wody, tak struktury w twoim życiu wyznaczają drogę najmniejszego oporu.

    Niezależnie od tego, czy jesteś świadomy tych struktur, one istnieją. Struktura koryta rzeki pozostaje taka sama, niezależnie od tego, czy jest w nim woda, czy nie. Możesz mieć problem z rozpoznaniem podstawowych struktur w swoim życiu i tego, jak silnie i naturalnie determinują one sposób, w jaki żyjesz.

    Wiele osób żyje wciąż tak samo, często czując z tego powodu bezsilność i frustrację. Próbują wprowadzić gruntowne zmiany w związku, karierze, rodzinie, zdrowiu i jakości życia tylko po to, by wkrótce znaleźć się z powrotem w tej samej, znajomej sytuacji. Podążają za starymi, zakorzenionymi wzorcami. Być może dokonali pewnych powierzchownych zmian, ale wydaje się, że nic się nie zmieniło. Wiedzą, że życie może być czymś więcej niż to, czego doświadczyli, ale nie wiedzą, jak je zmienić.

    Jeśli koryto rzeki pozostanie niezmienione, woda będzie nadal płynąć tą samą drogą, ponieważ to droga najbardziej naturalna. Jeśli podstawowe struktury twojego życia pozostają niezmienione, najsilniejszą tendencją jest podążanie w tym samym kierunku, w którym zawsze podążałeś.

    Zmiana struktury

    Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmienić podstawowe struktury swojego życia. Tak jak inżynierowie mogą zmienić bieg koryta rzeki, tak przebudowując strukturę terenu, aby rzeka płynęła tam, gdzie chcą, tak ty możesz zmienić podstawową strukturę swojego życia, aby stworzyć je takim, jakiego pragniesz. Co więcej, gdy nowa podstawowa struktura jest już na swoim miejscu, ogólny pęd twojego życia, podobnie jak siła prądu rzeki, gwałtownie rośnie, przynosząc rezultaty, których naprawdę chcesz. A bezpośrednią drogą do tych rezultatów staje się prawo najmniejszego oporu.

    Przy odpowiedniej zmianie podstawowej struktury twojego życia, ścieżka najmniejszego oporu może prowadzić tylko w kierunku, w którym naprawdę chcesz iść.

    Jak nauczyć się rozpoznawać struktury istniejące w twoim życiu i zmieniać je, aby tworzyć to, co naprawdę chcesz tworzyć?
    Temu poświęcona jest książka Roberta Fritza “Ścieżka najmniejszego oporu”, z której pochodzi powyższy tekst.

     

     

    ŚCIEŻKA NAJMNIEJSZEGO OPORU
    Jak stać się siłą twórczą we własnym życiu

    Robert Fritz

    Autor szczegółowo omawia temat prawa najmniejszego oporu oraz wzorców strukturalnych, którymi kierujemy się w życiu. Prezentuje jak krok po kroku zmienić niesprzyjające struktury, z których dotąd korzystaliśmy, bo zacząć kreować nasze życie i stworzyć swoją indywidualną ścieżkę najmniejszego oporu.

    Przejdź do książki >

     

     

     

    Strona wykorzystuje pliki cookies własne w celu prawidłowego działania jej wszystkich funkcji oraz pliki cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi analitycznych, marketingowych i społecznościowych. Zobacz więcej
    Akceptuję
    Skip to content